Ambassador's Profile
Home › Ambassador's Profile
 

Ambassador Mr. Anil Wadhwa



Ambassador Anil Wadhwa was born on 26 May, 1957 and has been a member of the Indian Foreign Service since 1 July, 1979.



In his previous diplomatic assignments, he served as Third Secretary in the Commission of India, Hong Kong (Sep.1981 to Sep.1983); Second Secretary/ First Secretary in Embassy of India, Beijing (Nov.1983 to Feb.1987); Under Secretary/Deputy Secretary in Ministry of External Affairs, New Delhi (Feb.1987-May 1989); UN Disarmament Fellow in Geneva (July-Nov.1989); First Secretary (Disarmament) at the Permanent Mission of India in Geneva (Dec.1989-Dec.1992); Counsellor in Embassy of India, Beijing (Jan.1993 – Jul.1993); Director/Joint Secretary on deputation to the Provisional Technical Secretariat and later the Technical Secretariat for the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) in The Hague (July 1993-July 2000; Chief Adviser, Ministry of External Affairs (Earthquake Relief) in Gujarat State, (Dec.2000 to Jan.2001), Joint Secretary, Central and Eastern Europe, Ministry of External Affairs, New Delhi (Mar.2001 to Feb.2004). Ambassador Wadhwa served as the Indian Ambassador to Poland (March 2004 to August 2007), to the Sultanate of Oman (August 2007 to September 2011), and to the Kingdom of Thailand (Nov 2011 to Jan 2014).

He then served as Secretary (East) in the Ministry of External Affairs in New Delhi looking after South-East Asia, Australasia and Pacific, Gulf and West Asian regions, among other responsibilities. He was also the leader of the Senior officials to all meetings of ASEAN, ASEM, ACD, Arab League, Mekong-Ganga Cooperation, ARF and East Asia Summit. During this period Ambassador Wadhwa oversaw the evacuation of Indian nationals from Iraq, Libya, and Yemen.


He holds a Masters Degree in History with specialization in Chinese history and Medieval Indian history and architecture. He is fluent in English, Hindi and Chinese and knows French. Ambassador Wadhwa has contributed a number of articles, mainly in the field of disarmament and international security. He has also spoken at a number of international conferences.

He is married to Ambassador Deepa Gopalan Wadhwa and the couple have two sons.

Ambassador Wadhwa assumed charge as the Indian Ambassador to The Republic of Italy on 4
th March 2016.

******



Navigation